Látogasd meg a csoki múzeumot, a Schönnbrunn-i kastélyt, az Operát, a Prátert, a Hofburgot !

Bécs Európa szíve.....



Látnivalók Bécsben

Bécsben nem lehet csukott szemmel járni! Ebben a városban biztosan éri valami váratlan az utazót, aminek feltétlenül utána kell nézni, amit meg kell csodálni. Ám ehhez sok esetben a térkép kevés. Néhány példa a teljesség igénye nélkül: Schönbrunni kastély, Hofburg, Práter, Opera, Múzeumok, Stephansdom, Peterskirche, Nemzeti könyvtár, Rathaus, Votivkirche, Parlament, Karlskirche, Belvedere...

Schönbrunni kastély

A híres Schönbrunni kastélyt a város központjától a legkényelmesebben az U4-es földalattival, vagy az 58-as villamossal közelíthetjük meg.A Schönbrunni kastély nevét egy közeli forrásról (Szép kút) kapta. 
A katély helyén egy malom állt a Wien folyó mellett már a 14.század elején. II. Miksa 1559-ben megvásárolta a malmot és vadászkastéllyá alakíttatta át, a környéket pedig császári vadász területté nyílvánította. A mai palota 1695-1713 között Fischer von Erlach tervei szerint épült, majd a 18. század közepére Mária Terézia rokokó stílusban átalakíttatta. 1918-ig Schönbrunn volt a belvárosi Hofburg mellett a császárok állandó rezidenciája. Napóleon is itt rendezte be főhadiszállását 1805-ben, majd 1809-ben. Erre emlékeznek a főkapu két obeliszkjén elhelyezett francia sasok.
A díszudvaron két szükőkút van. A bal oldalin Galícia, Lodoméria, és Erdély "örökös tartományok", a jobb oldalin a Duna, az Inn és az Enns allegórikus szobor alakjai láthatók. A hatalmas barokk kastély homlokzata 200 m hosszú, két oldalról szárnyépületek csatlakoznak hozzá, helyiségeinek száma 1400. A főkapu két oldalán álló kapuépület észak-nyugati sarkában találjuk a barokk-kastélyszínházat. Kezdetben Mária Terézia gyermekei játszottak benne, később az udvari színház művészei is tartottak itt előadásokat. A kastély épületéhez közvetlenül csatlakozó lapos épületeket egykor istállónak használták.

Hofburg

A Hofburg épületkomplexumának, a Habsburg császárok egykori híres rezidenciájának megtekintése bécsi sétánk önálló programját is alkothatja, hiszen bejárása legalább 2 órát vesz igénybe. Az épületegyüttesben 18 épületrész, 54 lépcsőház, 19 udvar és 2600 helyiség van.
A XII.század elején VI.Lipót badenbergi herceg, a városfalakon kívül, a Bécsből kivezető, majd a mai Mariahilfer Strasse-ban folytatódó út mellett erődített várat építtetett magának. A mai épületegyüttes mintegy 8 évszázadon át, 1913-ra alakult ki. A legutolsó jelentős bővítés, a Neue Burg ( új vár), már a századforduló Ringstrasse stílusában történt. 

A Rathaus

A Városháza hatalmas neogótikus épülettömbje Friedrich Schmidt tervei szerint 1872 - 1883 között épült. Schmidt tanítványa, majd később munkatársa volt - a Városháza építése során is - Steindl Imre és Schulek Frigyes, ami a budapesti Parlamenten is érezhető.A 98 m magas torony csúcsán a 3 és fél méteres páncélos lovag, a Rathausmann (a Városháza embere) áll. Az épület pincéjében van a számos teremből álló Rathauskeller étterem. Az árkádos belső udvaron nyáron hangversenyeket rendeznek.

Parlament

A bécsi Parlament a görög templomok együttesére emlékeztető tömbje Theophil Hanzen tervei alapján 1873 - 1883 között épült az egykor soknemzetiségű birodalom népképviselete számára. A középső timpanon domborműve Ferenc Józsefet ábrázolja, a főbejárat előtti díszkút oszlopán Pallasz Athéné 4 m magyas márványszobra áll. A Parlament júliusban és augusztusban vezetéssel megtekinthető.

Az Opera

A Bécsi Állami Operaház a nemzetközi zenei élet egyik legjelentősebb központja. August Siccardsburg és Eduard van der Nüll tervei alapján épült 1961 - 1969 között. Az eklektikus épület díszítésében a kor legjelentősebb szobrászai és festő vettek részt. A második világháborúban súlyosan megsérült épület helyreállítása 1955-re fejeződött be, azótaa világ egyik legkorszerűbben berendezett színháza. A színpad süllyeszthető, emelhető és fogatható. A színház két oldalán látható szükőkutak a túristák és a szerelmesek találkozóhelyei. Nyári szünet idején idegenvezető kíséretében látogatható 

Stephansdom

A Szt. István Székesegyház 108 m hosszúságával és 70 m szélességével Ausztria legszebb és legnagyobb gótikus temploma, 137 m magas tornya Bécs szimbóluma. Névadója a kereszténység első vértanúja, akit i.sz.37-ben megköveztek, mert a jeruzsálemi bíróság előtt vallotta, hogy Krisztus Isten fia. A jáki temploméval rokon félköríves kapu timpanonját a trónon ülő Krisztusnak, az angyalok és a 12 apostol által közrefogott alakja díszíti. A meredek tetőszerkezetet a Bécset megszálló Corvin Mátyás magyar király építtette meg és fedette le mázas cseréppel.

Karlskirche

A Károly - templom építése 1716 - tól  1737- ig tartott. Az 1713 -as pestisjárvány idején VI.Károly császár (III. Károly magyar király) fogadalmat tett, hogy templomot építtet borromei Szt. Károly - a pestis elleni védőszent - tiszteletére. A terveket Johann Bernhard Fischer von Erlach készítette, és az Ausztria egyik legjelentősebb barokk temploma. 

Votivkirche

A Fogadalmi-templom azon a helyen épült, ahol 1853. február 18 -án egy katonai díszszemle alkalmával Libényi János csákvári szabólegény merényletet kísérelt meg Ferenc József ellen, tőrrel egy könnyebb vágást ejtett az uralkodó nyakán. Az építkezést a császár öccse, Miksa főherceg, a későbbi mexikói császár kezdeményezte, terveit Heinrich Ferstel készítette, és 1856 és 1879 között építették. Tornyai 99 m magasak. A főhomlokzat két kisebb kapuja fölött az Osztrák - Magyar Monarchia védőszentjeinek szoborsorán Szt.István és Szt. László is látható.